Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/banners-125.php on line 17

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/comments.php on line 21

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/posts.php on line 29

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/social-connect.php on line 24

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/social-share.php on line 20

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/tabs.php on line 16

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/widgets/infobox.php on line 22

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/Themater.php on line 380

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/supercom/domains/bushindo.pl/public_html/wp-content/themes/Range/lib/Themater.php on line 384
Fumio Demura – BUSHINDO – najlepszy portal karate

Fumio Demura

Fumio Demura, urodził się 15 września 1938 roku w Yokohamie, w Japonii. To znany na całym świecie nadzwyczajny karateka, posiadacz stopnia 9 dan w karate shito-ryu, jeden z największych współczesnych ekspertów w dziedzinie sztuk walki wręcz oraz kobudo (walki bronią).

 Mistrz Demura rozpoczął swą praktykę sztuk walki już jako uczeń szkoły podstawowej: najpierw studiował kendo, a później równocześnie z kendo – rozpoczął praktykę karate. O tej drugiej swojej pasji przez prawie dwa lata nie mówił rodzicom, którzy namawiali go raczej na treningi judo. W szkole średniej łączył treningi karate z aikido i judo. W tym czasie był już zaawansowanym karateką. Później, jako student uniwersytetu Nihon (Japonia) w Tokio, poświęcił się treningom shito-ryu oraz kobudo. Miał przy tym wielkie szczęście, praktykując u uznanych ekspertów: Kenshina Tairy (wiekowego mistrza z Okinawy ) i u Ryusho Sakagamiego (ucznia Kaiso Mabuniego), którzy byli nie tylko wspaniałymi technikami karate, ale także ekspertami kendo, iaido i znawcami tradycyjnej broni (nunchaku, bo, sai, tonfa, kama).
Mimo czasochłonnych treningów mistrz Demura ukończył wydział ekonomii, a także odniósł wiele sukcesów sportowych. Pierwsza połowa lat 60-tych to okres prób integracji ruchu karate w celu wprowadzenia tej sztuki do rodziny dyscyplin olimpijskich. Organizowano wtedy wiele mistrzostw wszechstylowych. W jednym z takich turniejów, w roku 1961w turnieju Wszechstylowego Japońskiego Karate Fumio Demura zdobył tytuł mistrza Japonii w kumite. W latach 1961-1964 Demura zaliczany był do dziesiątki najlepszych japońskich karateków wszystkich stylów, wygrywał mistrzostwa shito-ryu oraz liczne turnieje. Odniósł wiele zwycięstw w Mistrzostwach Zachodniej Japonii, Dorocznych Mistrzostwach Shito-Ryu i Mistrzostwach Prowincji Kanto. Za swoje nadzwyczajne zwycięstwa na turniejach otrzymał specjalną nagrodę Prezydenta Japońskiej Federacji Karate. Uhonorowano go także wieloma innymi nagrodami i dyplomami od Ogólnojapońskiej Federacji Karate i od przedstawicieli rządu japońskiego. W 1969 otrzymał od Magazynu Black Belt prestiżowy tytuł Sensei Roku.
Od 1965 mistrz mieszka i naucza w USA, zajmuje się popularyzacją karate shito-ryu. Do USA przybył na zaproszenie Dana Ivana (amerykańskiego działacza karate shotokan). Wraz z nim sensei Demura założył Japan Karate-do Federation – zrzeszenie grupujące liczne organizacje i kluby karate z USA, Kanady, Meksyku, Wenezueli, Ameryki Środkowej, Azji, Afryki, a także Europy – w sumie z 25 krajów. Mistrz jest także zapraszany przez liczne organizacje na seminaria, pokazy (np. Tradycyjna Gala Budo w Paryżu) i zawody (jako główny juror). Podróżuje przez większą część roku.
Wielkie zainteresowanie Amerykanów sztukami walki spowodowało, ze sensei Demura (wówczas już posiadacz stopnia 5. dan) pozostał w USA do dziś. Od początku prowadzi własne dojo w Santa Ana (Kalifornia), ponadto nadzoruje nauczanie karate na Uniwersytecie Kalifornijskim i w kilku dojo, a także organizuje liczne pokazy. Można powiedzieć, że jest prekursorem profesjonalnych, wyreżyserowanych pokazów.

Mistrz Demura był też zapraszany do współpracy przy różnych produkcjach filmowych kręconych w Hongkongu i w Hollywood. Współpracował przy tworzeniu filmów takich, jak: Wyspa Doktora Moreau, Karate Kid (scenariusz tego filmu został specjalnie napisany z myślą o Fumio Demurze w roli mistrza Miyagi, Demura jednak się nie zgodził, twierdząc, że nie jest aktorem i poprzestał na dublowaniu Pata Mority w sekwencjach walk), a także Wschodzące słońce (z Seanem Connerym i Wesley Snipesem, rola yakuzy) i Mortal Kombat (opracowywał choreografię walk).
Z pomocy mistrza Demury korzystali niemal wszyscy wielcy ekranowi karatecy, jak: Bruce Lee, Chuck Norris, Steven Seagal, Sho Kosugi czy Richard Norton, a także Tom Cruise.

Znany aktor i producent filmowy Chuck Norris nazwał mistrza Demurę „najważniejszą postacią, jaka kiedykolwiek pojawiła się w amerykańskim świecie sztuk walki”.

Od początku swego pobytu w USA sensei Demura obok karate popularyzuje także sztukę kobudo (tradycyjna okinawańska sztuka walki przedmiotami, które nie zostały wytworzone jako broń, lecz raczej jako narzędzia). Ostatnio organizuje także seminaria sztuki walki mieczem. Jest ekspertem ken-jitsu wg szkoły toyama-ryu batto-do. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie mieczem i bronią kobudo wewnątrz organizacji mistrza Demury, dlatego stworzył on struktury organizacyjne dla trzech pionów: shito-ryu, kobudo, battodo.
Shihan Fumio Demura od wielu lat prawie bez przerwy podróżuje po całym świecie, prowadzi międzynarodowe seminaria, jest zapraszany przez wszelakie organizacje sztuk walki (nie tylko shito-ryu), wciąż popularyzuje styl shito-ryu. Wiele klubów na całym świecie prosi go o współpracę, o przyjęcie do jego organizacji – Shito-ryu Genbu-kai International, której jest przywódcą.

Popularyzacji shito-ryu i kobudo służą też liczne publikacje – na łamach czasopism i książkowe, z których najbardziej znane to: Karate Shito-ryu, Nunchaku, Tonfa, a od lat 80-tych także liczne kasety video. W Polsce dobrze znane są publikacje shihana Demury – seria Broń Karate w samoobronie – przedruk z amerykańskich wydawnictw, książki wielokrotnie wznawiane i drukowane w naszym kraju.

Przez 35-lat Shihan Demura traktował swoją organizację jako autonomiczną centralę należącą do Zen Nihon Karate-do Itosu-kai – organizacji stworzonej przez mistrza Ryusho Sakagamiego. Miał na to zgodę swego nauczyciela. Także po jego śmierci w 1993 roku Shihan starał się kontynuować wcześniejszą drogę, zgodnie z obietnicą złożoną Ryusho Sakagamiemu: obiecał dbać o to, by Itosu-kai była organizacją przyjazną dla ludzi chcących praktykować karate i wolną od konfliktów. Starał się utrzymywać przyjazne stosunki z przedstawicielami różnych stylów i organizacji.
Shihani Demura przyjaźni się też z Akirą Sato (Seiko-kai), Minobu Miki (JKO), Takayuki Kubotą (Gosoku-Ryu) i innymi zasłużonymi mistrzami. Niestety, został zmuszony do wycofania się ze współpracy z organizacji Itosu-kai przez syna Sakagamiego, który przejął szkołę. Zresztą, od lat 90-tych japońska centrala Itosukai zaczęła podkreślać swoją odrębność stylową. W tej sytuacji od końca roku 2001 mistrz Demura stoi na czele całkowicie autonomicznej organizację Shito-Ryu Karate-Do Genbu-Kai . Jego organizacja jest afiliowana przy World Karate Federation oraz przy Japan Karate Federation Shubu-kai. Właśnie szef Shubu-kai mistrz Shigeru Sawabe – były uczeń Kenwy Mabuniego i Ryusho Sakagamiego, znany i szanowany w Japonii, piastujący w przeszłości liczne funkcje w organizacjach shito-ryu, przeprowadził promocję mistrza Demury na stopień 9 dan w karate-do shito-ryu.
Sam sensei Demura nigdy nie zabiegał o stopnie dan i zawsze twierdził, że nie pas i stopień są ważne, ale to kim się jest i co się umie.

Opracował: Radosław Schejbal na podst. różnych źródeł